


$2 2017 Lest We Forget Coloured 'C' Mintmark
As Australia pauses to remember those who have made the ultimate sacrifice in times of war the celebrated art of Napier
Waller from the Australian War Memorial takes pride of place in colour on this collectible version of the newest circulating coin. Featuring the ‘C’ for Canberra mintmark this coin will strike a chord with history buffs military enthusiasts and the families of those who have served.
| Denomination | $2 |
| Year | 2017 |
| Metal Content | Aluminium Bronze |
| Mass | 6.60 g |
| Diameter | 20.50 mm |
| Finish | Uncirculated |
| Maximum Mintage | 40 000 |
| Packaging | Folded Card |
| Obverse Designer | Ian Rank-Broadley |
| Reverse Designer | T. Dean |
Original: $120.00
-70%$120.00
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
As Australia pauses to remember those who have made the ultimate sacrifice in times of war the celebrated art of Napier
Waller from the Australian War Memorial takes pride of place in colour on this collectible version of the newest circulating coin. Featuring the ‘C’ for Canberra mintmark this coin will strike a chord with history buffs military enthusiasts and the families of those who have served.
| Denomination | $2 |
| Year | 2017 |
| Metal Content | Aluminium Bronze |
| Mass | 6.60 g |
| Diameter | 20.50 mm |
| Finish | Uncirculated |
| Maximum Mintage | 40 000 |
| Packaging | Folded Card |
| Obverse Designer | Ian Rank-Broadley |
| Reverse Designer | T. Dean |























