


$2 2018 Lest We Forget Coloured 'C' Mintmark
'C' Canberra Mintmark
Struck by the Royal Australian Mint dated 2018 this Lest We Forget ANZAC two dollar al/bronze uncirculated features a 'C' for Canberra mintmark with a striking design inspired by the Eternal Flame at the Australian War Memorial which symbolises remembrance and sacrifice.
| Denomination | $2 |
| Year | 2018 |
| Metal Content | Aluminium Bronze |
| Mass | 6.60 g |
| Diameter | 20.50 mm |
| Finish | Uncirculated |
| Maximum Mintage | 40 000 |
| Packaging | Folded Card |
| Obverse Designer | Ian Rank-Broadley |
| Reverse Designer | B. King |
Original: $150.00
-70%$150.00
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
'C' Canberra Mintmark
Struck by the Royal Australian Mint dated 2018 this Lest We Forget ANZAC two dollar al/bronze uncirculated features a 'C' for Canberra mintmark with a striking design inspired by the Eternal Flame at the Australian War Memorial which symbolises remembrance and sacrifice.
| Denomination | $2 |
| Year | 2018 |
| Metal Content | Aluminium Bronze |
| Mass | 6.60 g |
| Diameter | 20.50 mm |
| Finish | Uncirculated |
| Maximum Mintage | 40 000 |
| Packaging | Folded Card |
| Obverse Designer | Ian Rank-Broadley |
| Reverse Designer | B. King |























