
2003 Prince William 21st Birthday 1oz Silver
Struck in 2003 to celebrate HRH Prince William of Wales 21st Birthday this 1oz silver coin features a portrait of the Prince in colour.
| Denomination | $1 |
| Year | 2003 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 31.635 g |
| Diameter | 40.60 mm |
| Finish | Proof |
| Maximum Mintage | 12 500 |
| Packaging | Case with outer box |
|
Comments |
Second quality |
Original: $195.00
-70%$195.00
$58.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Struck in 2003 to celebrate HRH Prince William of Wales 21st Birthday this 1oz silver coin features a portrait of the Prince in colour.
| Denomination | $1 |
| Year | 2003 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 31.635 g |
| Diameter | 40.60 mm |
| Finish | Proof |
| Maximum Mintage | 12 500 |
| Packaging | Case with outer box |
|
Comments |
Second quality |























