

2008 HRH Prince of Wales 60th Birthday 1oz Silver
Struck in 2008 to celebrate HRH The Prince of Wales' 60th Birthday, this 1oz silver proof features a portrait of the Prince in colour.
| Denomination | $1 |
| Year | 2008 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 31.135 g |
| Diameter | 40.60 mm |
| Finish | Proof |
| Maximum Mintage | 12,500 |
| Packaging | Second quality |
Original: $75.00
-70%$75.00
$22.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Struck in 2008 to celebrate HRH The Prince of Wales' 60th Birthday, this 1oz silver proof features a portrait of the Prince in colour.
| Denomination | $1 |
| Year | 2008 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 31.135 g |
| Diameter | 40.60 mm |
| Finish | Proof |
| Maximum Mintage | 12,500 |
| Packaging | Second quality |























