

2017 Australian Kangaroo 1oz Silver Gilded Edition
Struck by The Perth Mint dated 2017 this 99.9% pure silver one ounce one dollar depicts a bounding red kangaroo across an outback plain in gilded 24 carat gold.
| Denomination | $1 |
| Year | 2017 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 31135 g |
| Diameter | 40.60 mm |
| Maximum Mintage | 5000 |
| Packaging | Case with outer box |
| Reverse Designer | Jennifer McKenna |
Original: $95.00
-70%$95.00
$28.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Struck by The Perth Mint dated 2017 this 99.9% pure silver one ounce one dollar depicts a bounding red kangaroo across an outback plain in gilded 24 carat gold.
| Denomination | $1 |
| Year | 2017 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 31135 g |
| Diameter | 40.60 mm |
| Maximum Mintage | 5000 |
| Packaging | Case with outer box |
| Reverse Designer | Jennifer McKenna |























