



2017 Australian Kookaburra 1oz Silver Proof High Relief
Issued by The Perth Mint dated 2017 this one ounce 99.9% pure silver one dollar is struck in high relief featuring two kookaburras perched on a fence.
| Denomination | $1 |
| Year | 2017 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 31.135 g |
| Diameter | 32.60 mm |
| Finish | Proof |
| Maximum Mintage | 5000 |
| Packaging | Case with outer box |
| Reverse Designer | Natasha Muhl |
Original: $120.00
-70%$120.00
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Issued by The Perth Mint dated 2017 this one ounce 99.9% pure silver one dollar is struck in high relief featuring two kookaburras perched on a fence.
| Denomination | $1 |
| Year | 2017 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 31.135 g |
| Diameter | 32.60 mm |
| Finish | Proof |
| Maximum Mintage | 5000 |
| Packaging | Case with outer box |
| Reverse Designer | Natasha Muhl |























