


2017 Year of the Rooster 1/4oz Silver Coloured
Melbourne Stamp & Coin Show Issue
The Perth Mint has released for the 2017 Melbourne Stamp and Coin Show a coloured 1/4oz 99.99% silver 25 cent uncirculated featuring the 2017 Year of the Rooster design.
Encapsulated and cased in special 2017 Melbourne Stamp & Coin Show packaging no more then 2500 coins will be released.
| Denomination | 25 Cents |
| Year | 2017 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 7.777g |
| Diameter | 25.50 mm |
| Finish | Uncirculated |
| Maximum Mintage | 2 500 |
| Packaging | Case with outer box |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Melbourne Stamp & Coin Show Issue
The Perth Mint has released for the 2017 Melbourne Stamp and Coin Show a coloured 1/4oz 99.99% silver 25 cent uncirculated featuring the 2017 Year of the Rooster design.
Encapsulated and cased in special 2017 Melbourne Stamp & Coin Show packaging no more then 2500 coins will be released.
| Denomination | 25 Cents |
| Year | 2017 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 7.777g |
| Diameter | 25.50 mm |
| Finish | Uncirculated |
| Maximum Mintage | 2 500 |
| Packaging | Case with outer box |























