


$5 2017 Front Line Angels Triangle Silver Proof
In 2017 the Royal Australian Mint again presents a colour printed triangular proof coin inspired by the stunning architecture of the Australian War Memorial’s Hall of Memory. Showcasing the spectacular stained glass artwork created by Napier Waller.
Service Nurses played a critical role in Australian military history tending to the needs of sick and wounded soldiers as well as civilians whose lives have been affected by war and natural disaster. The tireless devotion of service nurses is a universally touching theme featured on this coloured triangle shape 99.9% silver $5 proof.
| Denomination | $5 |
| Year | 2017 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 22.23 g |
| Diameter | 33.90 mm |
| Finish | Proof |
| Maximum Mintage | 10 000 |
| Packaging | Case with outer box |
| Obverse Designer | Ian Rank-Broadley |
| Reverse Designer | A. Stokic |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
In 2017 the Royal Australian Mint again presents a colour printed triangular proof coin inspired by the stunning architecture of the Australian War Memorial’s Hall of Memory. Showcasing the spectacular stained glass artwork created by Napier Waller.
Service Nurses played a critical role in Australian military history tending to the needs of sick and wounded soldiers as well as civilians whose lives have been affected by war and natural disaster. The tireless devotion of service nurses is a universally touching theme featured on this coloured triangle shape 99.9% silver $5 proof.
| Denomination | $5 |
| Year | 2017 |
| Metal Content | Silver (Ag) |
| Mass | 22.23 g |
| Diameter | 33.90 mm |
| Finish | Proof |
| Maximum Mintage | 10 000 |
| Packaging | Case with outer box |
| Obverse Designer | Ian Rank-Broadley |
| Reverse Designer | A. Stokic |























