



2014 Koala 2oz Gold High Relief Special Proof
This special proof coin, featuring her majesty Queen Elizabeth II on the obverse, is crafted with 99.99% pure gold and is sure to make a stunning addition to any collection. With a 2 oz weight and a special high relief design, this stunning piece is perfect for any Australian coin enthusiast.
Struck by the world renowned Perth Mint, this 2014 Koala 2oz Gold High Relief Special Proof is crafted from pure gold, offering exquisite detail and beauty that collectors and investors will appreciate. This limited edition piece depicts a close-up image of a koala with a spray of eaucalyptus leaves. as well as a high relief finish, including impeccable detail that truly brings the creature to life.
No more than 100 of these Australian Koala 2014 2oz Gold Proof Coins were released in this packaging. Marks on case and box.
| Denomination | 200 Dollars |
| Year | 2014 |
| Metal Content | 99.99% Gold (Au) |
| Mass | 62.215g |
| Diameter | 36.60 mm |
| Finish | Proof |
| Issue Mintage | Maximum 100/250 |
| Packaging | Marks on case and outer box |
| Designer | Michael Guilfoyle |
| Certificate Number | 014/250 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This special proof coin, featuring her majesty Queen Elizabeth II on the obverse, is crafted with 99.99% pure gold and is sure to make a stunning addition to any collection. With a 2 oz weight and a special high relief design, this stunning piece is perfect for any Australian coin enthusiast.
Struck by the world renowned Perth Mint, this 2014 Koala 2oz Gold High Relief Special Proof is crafted from pure gold, offering exquisite detail and beauty that collectors and investors will appreciate. This limited edition piece depicts a close-up image of a koala with a spray of eaucalyptus leaves. as well as a high relief finish, including impeccable detail that truly brings the creature to life.
No more than 100 of these Australian Koala 2014 2oz Gold Proof Coins were released in this packaging. Marks on case and box.
| Denomination | 200 Dollars |
| Year | 2014 |
| Metal Content | 99.99% Gold (Au) |
| Mass | 62.215g |
| Diameter | 36.60 mm |
| Finish | Proof |
| Issue Mintage | Maximum 100/250 |
| Packaging | Marks on case and outer box |
| Designer | Michael Guilfoyle |
| Certificate Number | 014/250 |























